تبلیغات
سمپاد کرمان - ماده تاریك، مرموزتر از همیشه!!

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ

نظر یادتون نره

شنبه 13 اسفند 1390

ماده تاریك، مرموزتر از همیشه!!ماده تاریك، مرموزتر از همیشه

گروهی از ستاره شناسان آمریكایی و انگلیسی با بررسی دو كهكشان كوتوله دریافتند كه ماده تاریك مرموزتر و ناشناخته‌تر از آن چیزی است كه تاكنون تصور می‌شد.

همانند تمام كهكشان‌ها، راه شیری نیز از یك ماده عجیب به نام ماده تاریك تشكیل شده است. ماده تاریك نامرئی است و تنها می‌توان حضور آن را از طریق اثر گرانشی كه بر روی ماده مرئی می‌گذارد تشخیص داد.

اعتقاد بر این است كه بدون ماده تاریك، ستارگان كهكشان ما به سرعت در تمام جهت‌ها پراكنده می شدند. با وجود این، ماهیت این ماده همچنان به صورت یك راز باقی مانده است. رازی كه ستاره شناسان دانشگاه هاروارد و دانشگاه كمبریج در تحقیقات جدید خود وسعت و عمق آن را نشان دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر، "مت واكر"، فیزیكدان مركز فیزیك نجوم موسسه هاروارد- اسمیت سونیان در این خصوص توضیح داد: "پس از اتمام این تحقیق فهمیدیم كه كمتر از آنچه كه تاكنون درباره ماده تاریك می‌دانستیم، می‌دانیم."

مدل كیهان شناختی استاندارد شرح می‌دهد كه انرژی و ماده تاریك در جهان غالب هستند. بیشتر ستاره شناسان معتقدند كه ماده تاریك از ذرات نامتعارف سردی تشكیل شده است كه به آهستگی حركت می‌كنند و با نیروی گرانشی دور هم جمع می‌شوند.

در طول زمان، این توده‌های ماده تاریك بزرگ می‌شوند و ماده عادی را جذب می‌كنند و كهكشانهایی را می سازند كه امروز آنها را می بینیم.

كیهان شناسان از رایانه های پرقدرت برای شبیه سازی این فرایند استفاده می كنند و شبیه سازی‌های آنها نشان می‌دهد كه ماده تاریك باید در مراكز كهكشانی، متراكم‌تر از نقاط انتهایی كهكشان‌ها باشند.

این درحالی است كه اكنون دانشمندان هاروارد و كمبریج با اندازه گیری دو كهكشان كوتوله نشان دادند كه ماده تاریك در این دو كهكشان به صورت یك شكل توزیع و گسترده شده است. این نتایج پیشنهاد می‌كند كه مدل كیهان شناختی استاندارد می‌تواند اشتباه باشد.

"واكر" اظهار داشت: "اندازه گیری‌های ما پیش بینی پایه نظریه فعلی درباره ساختار ماده تاریك سرد را در كهكشان‌های كوتوله نقض می‌كند."

كهكشان‌های كوتوله محتوی 99 درصد ماده تاریك و تنها یك درصد ماده عادی (ستارگان و سیارات) هستند. این ویژگی موجب شده است كه این كهكشان‌ها مورد توجه دانشمندانی قرار گیرند كه در جستجوی ماده تاریك هستند.

ستاره شناسان هاروارد و كمبریج گستردگی ماده تاریك را در دو كهكشان كوتوله نزدیك راه شیری به نام‌های Fornax (كوره) و Sculptor (پیكر تراش) بررسی كردند.

نسبت به 400 میلیارد ستاره‌ای كه در كهكشان راه شیری وجود دارند این دو كهكشان تنها از 10 میلیون ستاره تشكیل شده‌اند.

این محققان به ترتیب سرعت و تركیبات شیمیایی هزار و 500 و 2 هزار و 500 ستاره از این دو كهكشان كوتوله را مورد ارزیابی قرار دادند.

نتایج این بررسی‌ها نشان داد كه در هر دو مورد، ماده تاریك به صورت یك شكل در منطقه وسیعی به وسعت چند صد سال نوری گسترده شده است.